Konopí a Crohnova choroba

Může konopí pomoci s příznaky Crohnovy choroby? weed-leaf-18520

To je populární otázka, najdeme na světě bezpočty článků, které tvrdí, že olej bohatý na kanabinoidy může přinést úlevu – nebo dokonce lék – těm, u nichž byla nemoc diagnostikována. Tvrzení jako tato je velmi lákavé, ale je na tom vůbec něco pravdy?

Co je Crohnova choroba?


Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev. Toto autoimunitní onemocnění ovlivňuje trávicí ústrojí  a ve vážných případech může způsobit život ohrožující komplikace. Pro některé představuje nemoc mírné až téměř žádné příznaky, zatímco pro jiné to může být celoživotní boj. Některé z nejčastějších příznaků mohou zahrnovat: Bolest břicha, hubnutí, nevolnosti, ztráta chuti k jídlu, únava, trávicí potíže.

V závažných případech Crohnova choroba může vést ke ztrátě částí tlustého střeva, nebo dokonce v nejhorších případech může být nutný kolostomický vak.


V současné době neexistují žádné farmaceutické léky nebo léčebné postupy, které by nabízely lék na Crohnovu chorobu. Imunosupresiva a steroidy mohou být použity ke zpomalení jeho progrese, ale nemoc nezastaví. Ale co konopí? Mohou kanabinoidy nabídnout lepší alternativu k farmaceutickému průmyslu? Výsledky výzkumu ani neoficiální důkazy bohužel neposkytují jasnou odpověď na tuto otázku.


Otázka zní jasně: Může konopí  udržet nemoc v poklidu? Studie z roku 2018 provedená University of Western Ontario hodnotila účinnost konopí a kanabinoidů při navazování a udržování remise u pacientů s Crohnovou chorobou. Výsledky však byly nejasné. Doktor Dustin Sulak, přední klinický lékař v oboru konopné medicíny, se k tomuto tématu ale vyjádřil optimisticky.
 

Potvrdil, že neexistují žádné současné studie, které by prokázaly nezvratný důkaz, že konopí léčí základní příznaky Crohnovy choroby, ale existuje několik úspěšných zvířecích modelů, které ukazují jasné pozitivní účinky.

Dr. Hergenrather a Dr. Sulak's hovořil o povzbudivých výsledcích u svých vlastních pacientů. „Léčili jsme asi 400 lidí se zánětlivým onemocněním střev, viděli jsme celou škálu případů,„Říká dr. Sulak. „Viděli jsme lidi, kteří užívají bio léky, které dokázaly dosáhnout lepší kontroly při přidávání konopí, a pak se časem z těch léků dostat a udržet si remisi. Vidíme ale i lidi, kteří tyto léky prostě netolerují, protože mají spoustu vedlejších účinků a přicházejí sem pro alternativy, a konopí funguje dobře. Ale pro některé konopí prostě nefunguje.- Doktor Hergenrathe

Ale proč se tedy může zdá, že konopí nefunguje pro všechny, a jak může právě ten pacient vědět, zda bude fungovat u něj? Bohužel tato metoda je takový trochu pokus, omyl. 

 

Dr. Sulak ale tvrdí, že pokud se při léčbě používá konopí, tak určitě to, ve kterém je obsaženo THCA a větší obsah CBD, které  má léčivé účinky.Jak tedy může konopí pomoci? weed-leaf-18556

Pokud tedy konopí není lékem a důkazy o jeho schopnosti uvést Crohnovu chorobu do remise jsou neprůkazné, jakými způsoby víme, že konopí může pomoci pacientům s Crohnovou chorobou?

 Mnoho vědců uvádí důkaz toho, že konopí crohnovu nemoc nevyléčí, ale potlačí její příznaky, proto se po něm pacient cítí lépe a s méně bolestmi. Zmírňuje také průběh celé nemoci. 

Konopí může zmírnit příznaky nevolnosti a zažívacích potíží, může stimulovat chuť k jídlu, to zabraňuje poklesu váhy  a také  může zmírnit bolest a pomoci při dobrém spánku.

 Když se na konopí podíváme v tomto světle, vidíme, jak může lidem s Crohnovým konopím velmi prospět – i když nedokáže nemoc vyléčit. 

K získání jakýchkoli nezvratných důkazů o rizicích a přínosech spojených s konopím a Crohnovým konopím je zapotřebí dalšího výzkumu. Přestože hledání Crohnova léku pokračuje, stojí za to uznat, že konopí může alespoň přinést úlevu a lepší kvalitu života těm, kdo touto nemocí trpí.