Jak konopí získává svou barvu, proč jsou nějaké odrůdy fialové?

Životní prostředí i genetika hrají roli při barvení rostliny. Ale co přesně způsobuje, že každá odrůda vypadá tak, jak vypadá? Co dává Black Cherry Sodě její nadpozemskou barvu tmavě fialové s pulzujícími oranžovými chlupy, které jí prořezávají jako ohnivé pruhy? Pojďme si spolu dnes prozkoumat barvu konopí a prozkoumat, které faktory ovlivňují jeho zbarvení, proč jsou některé kmeny živější než jiné a zda fialová a silná.

Jak genetika ovlivňuje barvu konopí?

Aby rostliny mohla mít živé nezelené odstíny, potřebují k tomu genetické stavební kameny. Těmto stavebním kamenům se říká anthokyany, což je čeleď flavonoidů, které poskytují purpurové, červené nebo modré pigmenty – ty se nacházejí také například v borůvkách, lilku, červeném zelí, concordových hroznech, fialkách, no prostě všech fialových a i bohatě zbarvených rostlinách. Některé odrůdy konopí přirozeně obsahují vyšší obsah anthokyaninů než jiné. Všiml jste si někdy, že některé z vašich oblíbených odrůd mají tendenci růst do zcela stejné barvy znovu a znovu? Například starý známy Purple Haze, jak se zdá, vždy roste do  temně purpurových a pastelových až levandulových barev. Toto alternativní zbarvení svědčí o predispozici odrůdy k vysokým hladinám anthokyaninu a rozhodně je to vlastnost, kterou se někteří pěstitelé konopí pokoušejí umšěle vyvovalt né-li až donutit, i kdyby jen proto, aby jsme se mi kuřáci nad odrůdou olizovali a udělali ooh-and-ahh nad hezkými barvami

Jaké odrůdy mají tendenci zfialovět, zmodrat nebo zčervenat?

Mnoho kmenů obsahuje genetické predispozice pro vysoké hladiny anthokyaninu a často je najdete pod přezdívkami, které začínají barvami jako fialová, červená, modrá nebo růžová. Ale ne, vážně to neznamená to, že tyto kmeny budou vždy zbarvené do nóbl odstínů, ale mají k tomu vyšší potenciál, pokud jsou vhodné podmínky. Rostliny s nízkým obsahem anthokyanu mohou v posledních týdnech kvetení produkovat různou paletu barev, a to díky jiné rodině molekul zvaných karotenoidy. Ty jsou zodpovědné za zemité zlato a žluté odstíny pupeny mohou převzít před sklizní, protože chlorofyl se vypne.

Jak se tedy ze zelené stane fialová?

Jak si možná pamatujete z hodin základní biologie, chlorofyl je to, co dává rostlinám zelenou barvu. Chlorofyl je životně důležitý pro proces fotosyntézy, při kterém rostliny získávají sluneční světlo jako energii. Jak rostliny konopí dozrávají, produkují méně dominantního pigmentového chlorofylu a začínáme pozorovat, jak se tyto anthokyany objevují v přehlídce purpurů, červených a modrých. 


Jaké další faktory životního prostředí ovlivňují barvu konopí?

Tedy ne všechny odrůdy konopí budou mít během svého života purpurové, modré nebo červené odstíny, ty, které jsou vybaveny správnou genetikou, tak je můžou získat, ale potřebují k tomu dobré prostředí. Důvodem, proč konopí produkuje flavonoidy a anthokyanin, je podle vědců ochrana.

Autoři studie napsali, „včetně odolnosti vůči patogenům, tvorby pigmentů a ochrany proti ultrafialovému záření, které přispívá k růstu pylu a vývoje semenného pláště.

Za prvé je tu teplota. Fialové, červené a modré odstíny se mohou objevit v reakci na pokles teploty, protože produkce chlorofylu se přirozeně odmlčí na podzim, kdy se dny ochladí. Výzkum jiných druhů jako např. ovoce a květin zjistil, že vyšší teploty ničí produkci anthokyaninu. Stejná studie také zjistila, že vyšší hodnoty pH vedou k ničení antokyanových pigmentů, což znamená, že se jim daří v kyselejším prostředí. Hladina pH určuje, který pigment rostlina přijímá: Kyselé prostředí má tendenci indukovat červené a růžové zbarvení Fialové zbarvení se vyskytuje v neutrálním pH prostředí Modré se objevují s vyššími hladinami pH Žlutá se vyvíjí v alkalických podmínkách


Jsou fialové odrůdy  konopí silnější?

Jsou sice oku lahodící, ale fialové odrůdy nemusí být nutně silnější než jejich zelení příbuzní. Rostlina s purpurovým květem vystavená chladné teplotě může ve skutečnosti produkovat méně THC, takže je důležité mít na paměti, jak výstižně uvádí Robert Clarke v knize The Cannabible, že „mnoho znaků se ukazuje jako žádoucí pouze u určitých odrůd za určitých podmínek.“

Doufáme, že jste si z toho článku odnesli pár zajímavostí a budeme se těšit s dalším zase za týden!
Tým Ganja Paradise.
unnamed