Životní prostředí i genetika hrají roli při barvení rostliny. Ale co přesně způsobuje, že každá odrůda vypadá tak, jak vypadá? Co dává Black Cherry Sodě její nadpozemskou barvu tmavě fialové s pulzujícími oranžovými chlupy, které jí prořezávají jako ohnivé pruhy? Pojďme si spolu dnes prozkoumat barvu konopí a prozkoumat, které faktory ovlivňují jeho zbarvení, proč jsou některé kmeny živější než jiné a zda fialová a silná.
Jak genetika ovlivňuje barvu konopí?
Jaké odrůdy mají tendenci zfialovět, zmodrat nebo zčervenat?
Mnoho kmenů obsahuje genetické predispozice pro vysoké hladiny anthokyaninu a často je najdete pod přezdívkami, které začínají barvami jako fialová, červená, modrá nebo růžová. Ale ne, vážně to neznamená to, že tyto kmeny budou vždy zbarvené do nóbl odstínů, ale mají k tomu vyšší potenciál, pokud jsou vhodné podmínky. Rostliny s nízkým obsahem anthokyanu mohou v posledních týdnech kvetení produkovat různou paletu barev, a to díky jiné rodině molekul zvaných karotenoidy. Ty jsou zodpovědné za zemité zlato a žluté odstíny pupeny mohou převzít před sklizní, protože chlorofyl se vypne.
Jak se tedy ze zelené stane fialová?
Jaké další faktory životního prostředí ovlivňují barvu konopí?
Tedy ne všechny odrůdy konopí budou mít během svého života purpurové, modré nebo červené odstíny, ty, které jsou vybaveny správnou genetikou, tak je můžou získat, ale potřebují k tomu dobré prostředí. Důvodem, proč konopí produkuje flavonoidy a anthokyanin, je podle vědců ochrana.
Autoři studie napsali, „včetně odolnosti vůči patogenům, tvorby pigmentů a ochrany proti ultrafialovému záření, které přispívá k růstu pylu a vývoje semenného pláště.
Za prvé je tu teplota. Fialové, červené a modré odstíny se mohou objevit v reakci na pokles teploty, protože produkce chlorofylu se přirozeně odmlčí na podzim, kdy se dny ochladí. Výzkum jiných druhů jako např. ovoce a květin zjistil, že vyšší teploty ničí produkci anthokyaninu. Stejná studie také zjistila, že vyšší hodnoty pH vedou k ničení antokyanových pigmentů, což znamená, že se jim daří v kyselejším prostředí. Hladina pH určuje, který pigment rostlina přijímá: Kyselé prostředí má tendenci indukovat červené a růžové zbarvení Fialové zbarvení se vyskytuje v neutrálním pH prostředí Modré se objevují s vyššími hladinami pH Žlutá se vyvíjí v alkalických podmínkách
Jsou fialové odrůdy konopí silnější?
Jsou sice oku lahodící, ale fialové odrůdy nemusí být nutně silnější než jejich zelení příbuzní. Rostlina s purpurovým květem vystavená chladné teplotě může ve skutečnosti produkovat méně THC, takže je důležité mít na paměti, jak výstižně uvádí Robert Clarke v knize The Cannabible, že „mnoho znaků se ukazuje jako žádoucí pouze u určitých odrůd za určitých podmínek.“
Doufáme, že jste si z toho článku odnesli pár zajímavostí a budeme se těšit s dalším zase za týden!
Tým Ganja Paradise.
